Maak kennis met Hanneke
- 68 jaar (vrouw)
- Getrouwd met Theo (80 jaar), hij leeft sinds 7 jaar met parkinson
- Samen sporten helpt ons om in beweging te blijven, letterlijk én mentaal.
- We blijven in beweging, letterlijk en figuurlijk
Hanneke en Theo zijn al jarenlang samen. Hoewel ze 12 jaar schelen, vormden ze altijd een goed team. Ze vullen elkaar al jaren aan. Hoewel Theo parkinson heeft en hun ritme is veranderd, blijven ze zoeken naar manieren om actief te blijven. “Het is soms hard werken,” zegt Hanneke. “Maar zolang we blijven doen wat we kunnen, houden we het vol.”
Het vraagt om aanpassing én ontspanning
Theo is niet volledig hulpbehoevend, maar Hanneke merkt dat hij steeds meer van haar afhankelijk wordt. Ze regelt de meeste dingen in huis, terwijl hij nog graag kookt. “Dat houdt hem actief, en ik vind het fijn dat hij iets doet wat hij leuk vindt,” vertelt ze.
Toch valt het haar zwaar om te zien dat haar man achteruitgaat. “Soms voelt het alsof ik toekijk vanaf de zijlijn. Dan helpt het om daarover te praten.” Ze heeft daarom regelmatig gesprekken met een psychotherapeut. “Dat lucht op. Je hoeft het niet allemaal in je eentje te dragen.”
Gelukkig hebben ze ook dingen die energie geven. Hanneke volgt naai- en schilderlessen. “Even iets voor mezelf doen helpt me om het thuis beter vol te houden. En ik houd ervan om mooie dingen voor mezelf te kopen, daar kan ik echt van genieten.”
Bewegen als verbindend moment
Hanneke en Theo proberen in hun week altijd momenten van beweging in te bouwen. “We sporten samen, meestal rustig. Een beetje fietsen of oefeningen bij een groepje in de buurt. Het houdt ons beiden in beweging én in contact.” Ze merkt dat dat helpt, juist nu hun dagelijkse rollen wat veranderen. “Beweging geeft niet alleen energie, maar ook een gevoel van gelijkwaardigheid. We doen iets samen, op ons tempo.”
Ook aan de slag met sporten of bewegen? We geven je 8 tips om meer te bewegen met parkinson.
Omgaan met onrustige nachten
’s Nachts komt de onrust vaak terug. “Theo heeft af en toe nare dromen en praat dan hardop. Soms staat hij zelfs uit bed zonder dat hij het doorheeft. Laatst is hij gevallen. Sindsdien heb ik een groot hondenkussen naast het bed gelegd. Dan weet ik: als het nog eens gebeurt, ligt hij in ieder geval zacht.”
Ook fysiek contact kan lastig zijn. “Soms deelt hij in zijn slaap onbewust een klap uit. Niet expres natuurlijk, maar het schrikt me wel op. Gelukkig hebben we een breed bed, en ik leg nu een lang kussen tussen ons in. Dat geeft rust, voor hem én voor mij.”
Ze merkt dat slaapgebrek zich opstapelt. “Als ik te vaak slecht slaap, functioneer ik minder goed. Dan weet ik dat ik gas terug moet nemen en iets moet plannen waar ik van oplaad.”
Op zoek naar tips voor een betere nachtrust? Bekijk onze leefstijltips voor beter slapen.
Een goed moment om over slaap te praten is nu
Hanneke weet hoe belangrijk rust en duidelijkheid zijn. Merk je dat jouw naaste baat zou hebben bij extra ondersteuning of aanpassing van de behandeling? Met de gesprekshulp zet je eenvoudig op een rij wat voor hem of haar belangrijk is. Zo kun je samen goed voorbereid in gesprek met de arts.
Maak ook kennis met…
Zorgen voor mijn vrouw doen we samen, stap voor stap.
Kom meer te weten over Farid
Zolang ik het kan, doe ik het. Niet omdat het moet, maar omdat ik van hem hou.
Kom meer te weten over Lidy
We praten open over wat er speelt, thuis én op mijn werk.
Kom meer te weten over Marlies
- 72 jaar (man)
- Getrouwd met Nora (67 jaar), zij heeft sinds 3 jaar de ziekte van Parkinson
- Doet vrijwilligerswerk en is sportief
- Samen sterk blijven begint bij weten wat er speelt.
- 75 jaar (vrouw)
- Getrouwd met Henk (79), die parkinson heeft en nu een rolstoel gebruikt
- Houdt van breien, lezen en geniet van vertrouwde ritmes in huis
- We doen het op onze manier, in ons eigen tempo
- 60 jaar (vrouw)
- Getrouwd met David (75 jaar), 3 jaar geleden gediagnosticeerd met parkinson
- Werkt in het onderwijs en kiest bewust voor momenten van rust
- Mijn werk is mijn uitlaatklep én soms mijn uitdaging
5-5 Regel
Ondanks dat de ziekte van Parkinson voor ieder persoon anders verloopt, wordt in de praktijk vaak gebruik
gemaakt van de 5-5 regel. Dit helpt jou en je arts om alert te blijven op het vorderen van de ziekte. Met deze
regel wordt het volgende bedoeld: wanneer je 5 jaar de ziekte van Parkinson hebt heeft en minimaal 5 keer per
dag hiervoor Levodopa tabletten slikt, heb je een extra bespreekmoment met je arts. Je bespreekt hoeveel uur per
dag het goed gaat (on-momenten), hoeveel last je hebt van te veel medicatie in het bloed (dyskinesieën) of te
weinig (wearing off-moment) en of je last hebt van bijwerkingen van overige medicatie. Ook wordt besproken hoe
vaak “on” en “off” momenten elkaar afwisselen (on-off fluctuaties) en of het effect van je medicijnen nog
voorspelbaar is en hoe belastend dat voor je is. Je bespreek daarna samen of je klachten met je huidige
medicatie voldoende behandeld worden.
Weet je zeker dat je deze site wilt verlaten?
Er wordt in uw browser een nieuw tabblad geopend waarmee u een andere website met aanvullende
informatie kunt bekijken.
AbbVie is niet verantwoordelijk voor de inhoud of links van die website en AbbVie stemt niet zondermeer in met
de links waar die website naar verwijst. Wees u er zich van bewust dat deze andere website mogelijk andere
standaardvoorwaarden heeft en een andere regeling voor de gegevensbescherming hanteert. AbbVie is hier niet voor
verantwoordelijk. Andersom betekent de verwijzing van AbbVie naar deze website NIET dat verdermetparkinson.nl of
AbbVie wordt goedgekeurd door de website waarnaar wordt verwezen.
Ga door
Meer lezen over Eten en voeding bij parkinson.
Meer lezen over Schommelingen in de werking van de medicijnen.
Meer lezen over de 5-5 regel.