Maak kennis met Annemieke

Ervaring overbeweeglijkheid en parkinson Annemieke
  • 46 jaar (vrouw)
  • 6 jaar geleden de diagnose parkinson gekregen
  • Werkt parttime in de zorg
  • Het werken in de zorg houdt me actief.

Zes jaar geleden kreeg Annemieke de diagnose parkinson. Sindsdien is ze vastberaden om zelf de regie te houden over haar leven. Ze woont samen met haar partner en twee pubers, en ondanks de uitdagingen die de ziekte met zich meebrengt, kiest ze ervoor om actief te blijven en te doen wat haar energie geeft. Ze werkt parttime in de zorg en pakt haar dagen bewust aan. Door haar uren te spreiden over de week voorkomt ze overbelasting en blijft ze betrokken bij haar werk én haar gezin. “Door mijn werk in de zorg kan ik anderen helpen, wat me energie geeft. Ik voel me nuttig en blijf meedoen, op mijn manier,” vertelt Annemieke.

Werken in de zorg en zorgen voor anderen

Annemieke werkt parttime in de zorg, wat haar veel energie en voldoening geeft. “Het is fijn om nog steeds anderen te kunnen helpen. Ik voel me daardoor nuttig en betrokken,” zegt ze. Door haar werkuren over de week te spreiden, kan Annemieke haar energie goed verdelen en zorgt ze ervoor dat ze niet overbelast raakt. “Het werk houdt me actief en geeft me een doel. Het is mijn manier om bij te dragen en tegelijkertijd goed voor mezelf te zorgen.”

Ze kiest er bewust voor om actief te blijven, ondanks de extra inspanning die dat soms vraagt. Annemieke blijft positief en onderneemt zelf actie om betrokken te blijven bij het leven van anderen. Ze geniet van de interacties met de mensen die ze helpt.

Leren omgaan met overbeweeglijkheid

De juiste medicatie vinden is een zoektocht. Annemieke heeft dagelijks last van overbeweeglijkheid. “Soms merk ik dat ik niet stil kan zitten, vooral als mijn dosis medicatie te hoog is.”

Ze maakt er vaak een grapje van om de situatie luchtiger te maken. Maar ze kijkt ook kritisch naar hoe ze dit beter kan managen, zeker in stressvolle situaties. Bijvoorbeeld tijdens het autorijden of het eten. “Als ik in druk verkeer rijd, merk ik dat ik minder goed controle heb over mijn bewegingen. Hetzelfde gebeurt als ik eet: dan valt mijn mes soms op tafel.”

Ze probeert actief te herkennen wanneer haar medicatie moet worden aangepast. “Het is iets waar ik mee moet leren omgaan, maar ik kijk ook steeds opnieuw wat ik anders kan doen. Ik probeer het moment waarop ik andere keuzes moet maken met mijn medicatie goed te signaleren,” legt ze uit.

Annemieke blijft optimistisch. “Het is niet altijd makkelijk, maar ik blijf kijken naar wat wél kan.” Annemieke legt anderen uit wat de oorzaak van haar bewegingen is. “Ik vertel mensen vaak dat het door parkinson komt en dat het een normaal symptoom is van de ziekte. Door er open over te zijn, ontstaat er ruimte voor begrip. Dat maakt het makkelijker voor zowel mij als voor hen om ermee om te gaan.”

Wil je weten hoe je overbeweeglijkheid kunt herkennen én wat je eraan kunt doen? Lees meer over dyskinesie en de impact van on/off episodes.

Kleine aanpassingen maken een groot verschil

Annemieke heeft geleerd dat het soms de kleine aanpassingen zijn die het verschil maken. “Ik ben altijd op zoek naar manieren om mijn dagelijks leven slimmer in te richten.” Bijvoorbeeld door hulpmiddelen te gebruiken die haar grip verbeteren of door haar omgeving zo in te richten dat ze minder risico loopt op vallen.

Ze vertelt ook hoe belangrijk het is om haar energie goed te doseren: “Als ik mijn energie goed verdeel, kan ik meer doen zonder uitgeput te raken. Ik neem bewust de tijd voor mezelf en plan rustmomenten in. Ik heb geleerd om het rustig aan te doen wanneer dat nodig is."

Een goed moment om te praten over wat jij nodig hebt is nu

Net als Annemieke kun jij ook actief omgaan met de uitdagingen van parkinson. Of het nu gaat om dyskinesie of andere symptomen, het is goed om te weten welke mogelijkheden er voor jou zijn. Vul de gesprekshulp in om te ontdekken wat jij nodig hebt en om samen met je zorgverlener de juiste aanpak te vinden voor jouw situatie.

Maak ook kennis met...

Persoonlijk verhaal parkinson van Hugo
Hugo 64 jaar (man)
Vrijwilligerswerk geeft me weer richting. Dat gun ik iedereen.

Kom meer te weten over Hugo
Els 58 jaar (vrouw)
Regelmaat is echt het toverwoord voor mij.

Kom meer te weten over Els
Persoonlijk verhaal parkinson van Els
Persoonlijk verhaal parkinson van Linda
Linda 60 jaar (vrouw)
Bewegen helpt me om mezelf te blijven.

Kom meer te weten over Linda
Persoonlijk verhaal parkinson van Hugo
Hugo
  • 64 jaar (man)
  • 6 jaar geleden de diagnose parkinson gekregen
  • Vond na werkuitval houvast in praktische doelen
  • Vrijwilligerswerk geeft me weer richting. Dat gun ik iedereen.
Lees interview met Hugo
Persoonlijk verhaal parkinson van Els
Els
  • 58 jaar (vrouw)
  • 5 jaar geleden de diagnose parkinson gekregen
  • Doet al 2 jaar vrijwilligerswerk
  • Regelmaat is echt het toverwoord voor mij.
Lees interview met Els
Persoonlijk verhaal parkinson van Linda
Linda
  • 60 jaar (vrouw)
  • 8 jaar geleden de diagnose parkinson gekregen
  • Doet vrijwilligerswerk bij een lokale parkinsongroep
  • Bewegen helpt me om mezelf te blijven.
Lees interview met Linda
Heb jij controle over jouw ziekte?
Praat erover met jouw huisarts of gespecialiseerd neuroloog. Of vul de parkinson gesprekshulp in om meer inzicht te krijgen in jouw persoonlijke situatie.
Lees volgende onderwerp
Ervaringen van anderen
Lees verder

Informatie op maat

Binnen 3 stappen informatie op basis van jouw keuzes.
Vraag 1/3

Voorbeeld vraag 1

Selecteer jouw antwoord

Nachten met parkinson

Maar liefst 70-90% van de mensen met parkinson heeft slaapproblemen1. En toch worden deze slaapproblemen weinig besproken, terwijl er vaak wel iets aan te doen is. Speciaal voor al die mensen die wakker liggen van parkinson, is er nu een podcast over slaap.

Meer informatie Luister de podcast